Portal Bydgoski - Rzetelne informacje z Bydgoszczy

Imieniny:

To co ważne

Artykuły powiązane

Dlaczego rehabilitacja niemowląt jest taka ważna?

Pierwsze ruchy dziecko wykonuje w życiu płodowym. Porusza nóżkami i rączkami, obraca głową, wkłada palce do buzi, przeciąga się i koziołkuje. Cały czas przy tym rośnie, przez co ma coraz bardziej ograniczone „pole manewru”. Pod koniec ciąży, dziecko często przebywa dłuższy okres w jednej pozycji. Może wówczas dojść do wielu nieprawidłowości rozwojowych. Tak naprawdę przebieg ciąży i porodu ma bardzo istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu ruchowego dziecka.

Już w brzuchu mamy dziecko ma swoje ulubione pozycje. Nie zawsze są one korzystne dla jego rozwoju. Czasem może ustawiać nieprawidłowo stopy w stosunku do reszty ciała. Podczas ciąży, w organizmie dziecka rozwija się błędnik – organ kontrolujący ruch. Jeśli przyszła mama jest aktywna, spędza dużo czasu na spacerach, czy nawet na tańcu – organ ten rozwija się prawidłowo. Jeśli jednak z powodów zdrowotnych kobieta musi przeleżeć większy kres ciąży, to poruszanie się i stawianie pierwszych kroków będzie dla dziecka trudniejsze.

Przed porodem dziecko ustawia się główką w dół. Rodzi się w pozycji mocno zgiętej. Rączki w barkach ustawione ma wysoko, zaś nóżki są mocno przygięte w biodrach i zgięte w kolanach. Pierwsze dni na świecie są bardzo ważne i często błędy popełniane w tym okresie, rzutują na resztę życia dziecka. Zbyt szybkie rozprostowanie ciała sprawi, że dziecko zacznie się odginać. Nie wolno pod żadnym pozorem odginać głowy dziecka do tyłu. Kiedyś zapobiegały temu tzw. „beciki”, które ciasno były owinięte wokół malucha. Dziś takich praktyk nie stosujemy, ma więc ono pełną swobodę poruszania.

Nie możemy także na siłę przyspieszać ruchów dziecka. Każdy rodzi się wyposażony w pewien „system”, dzięki któremu wie co robić i po jakim czasie. Musimy zapewnić dziecku odpowiednią przestrzeń, pozwalającą mu na ćwiczenie coraz to nowych ruchów. Początkowe napięcie przodu tułowia, powinno być więc zachowane jak najdłużej. Inaczej dziecko zaczyna szurać nogami po podłożu, zamiast kopać w powietrzu. Napięcie mięśni brzucha spada, ułożenie miednicy staję się nieprawidłowe. Głowa zwisa przy podnoszeniu, obserwowane jest coraz większe napięcie mięśniowe w obręczy barkowej.

Przy nieprawidłowym układaniu dziecka, może dojść do różnych asymetrii ułożeniowych. Ważne jest wówczas, aby takie dziecko zostało jak najszybciej obejrzane przez odpowiedniego terapeutę, najlepiej takiego, który ma duże doświadczenie w pracy z niemowlętami. Częste trzymanie dziecka na rękach (w dodatku w nieodpowiedniej pozycji), przebywanie w fotelikach i łóżeczku – nie pozwala na prawidłowy rozwój. Terapeuta nie tylko zaleci odpowiednią rehabilitację u dziecka, które ma pierwsze oznaki nieprawidłowego rozwoju układu ruchowego, ale także pokaże rodzicom w jaki sposób obchodzić się z maluchem, jak ćwiczyć prawidłową symetrię ciała.

Nie wszystkie niemowlaki rozwijają się w jednakowym tempie. Czasem wystarczy dać im trochę czasu na wypracowanie podstawowych odruchów, czasem jednak niezbędna jest rehabilitacja. Niepokój powinny wzbudzać takie symptomy jak: wzmożone napięcie mięśniowe, długo utrzymujący się odruch chwytny stopy, nieustanne zaciskanie pięści, czy długotrwale występujący tzw. odruch MORO (gwałtowne odginanie głowy do tyłu, rozrzucanie wyprostowanych ramion i wygięcie tułowia w tyłu).

Dzięki powszechnemu dostępowi do rehabilitacji, możemy zacząć odpowiednie ćwiczenia już od pierwszych tygodni życia, co daje szanse na prawidłowy rozwój bez powikłań. Wizyty muszą odbywać się regularnie. Zadaniem rehabilitanta jest nie tylko poprawa sprawności fizycznej. Coraz więcej dzieci trafia na rehabilitację z powodów neurologicznych. Szacuje się, że 150 noworodków na 1000 wymaga obserwacji neurologicznej, z czego u trzech diagnozowane jest dziecięce porażenie mózgowe. W tym przypadku należy udać się do terapeuty jak najwcześniej. Dzięki temu można naprawić utracone połączenia nerwowe, co często skutkuje pełną sprawności w przyszłości.

Klinika Zdrówko zatrudnia najlepszych specjalistów z Bydgoszczy, którzy posiadają duże doświadczenie w rehabilitowaniu dzieci i niemowląt. Placówka znajduję się w Niemczu (koło Bydgoszczy). Zajmuje się między innymi rehabilitacją dzieci z porażeniem mózgowym oraz leczeniem różnego rodzaju zaburzeń psychoruchowych. Rodzice mogą także uzyskać rzetelne informacje i porady, jak prawidłowo ćwiczyć z małym dzieckiem.

http://www.klinika-zdrowko.pl/rehabilitacja-niemowlat-dzieci-i-doroslych.html

 

Czy on Ciebie zdradza?
Podejrzewasz, że On ma kochankę? Sprawdź swojego partnera!
zdrada


BIURO REKLAMY PORTALU

Jeśli chcesz otrzymać więcej informacji lub zamówić kampanię banerową zadzwoń do Biura Reklamy:

Telefon 505 416 199 biuro@reklamy24.pl

O NAS

PortalBydgoski.pl to codziennie najnowsze informacje dotyczące wydarzeń naszego miasta i regionu, wydarzeń obyczajowych, kulturalnych, polityki lokalnej, wydarzeń i wyników sportowych.

Codziennie nowe i regularne informacje przyciągają użytkowników z Bydgoszczy i regionu. Ilość użytkowników i czytelników rośnie dynamicznie z każdym miesiącem a tempo wzrostu powzoliło przekroczyć liczbę 75tys UU (unikalnych uzytkowników) w pierwszym roku funkcjonowania portalu, co przekłada się na kilkadziesiąt tysięcy odsłon banerów w kazdym tygodniu.

KONTAKT Z NAMI

PortalBydgoski.pl

redakcja (at) portalbydgoski.pl
Bydgoszcz
Kujawsko - Pomorskie
Polska

FORMULARZ ZAPYTANIA