Portal Bydgoski - Rzetelne informacje z Bydgoszczy

Imieniny:

To co ważne

Na co narzekają rowerzyści?

Polak na rowerzeW dniach 16-22 września obchodzony jest Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Z tej okazji Fundacja Allegro All For Planet przedstawiła wyniki badania dotyczącego stosunku Polaków do jazdy na rowerze. Bo choć z roku na rok na ulicach widać coraz więcej rowerzystów, to daleko nam jeszcze do niektórych krajów Europy Zachodniej, gdzie dwa kółka stanowią jeden z podstawowych pojazdów miejskich. Czy to się zmieni?

 

W badaniu wzięły udział osoby, które deklarują, że jeżdżą na rowerze. Największa grupa korzysta z niego kilka razy w tygodniu (35%). Jazdę kilka razy w miesiącu deklaruje 32% badanych, a 15% rowerzystów codziennie wsiada na swój jednoślad. Podobna grupa (12%) tylko kilka razy w roku decyduje się na jazdę na rowerze. Wynika więc z tego, że większość rowerzystów dość regularnie korzysta ze swoich dwóch kółek i jest potencjał, by rower stał się skutecznym antidotum na miejskie korki.


Dlaczego się tak nie dzieje? Przede wszystkim zdecydowana większość osób, które mają rower korzysta z niego tylko w wolnym czasie, jako narzędzia rekreacji (84%). W dalszej kolejności respondenci deklarowali, że wykorzystują rower do dbania o swoją kondycję i zdrowie (34%). Tylko co czwarty badany korzystał z dwóch kółek do poruszania się po mieście, na przykład jadąc na spotkanie ze znajomymi (25%).

Rowerzyści mają świadomość tego, że ich pojazdy to najbardziej ekologiczny sposób poruszania się po mieście. Z taki stwierdzeniem zgodziło się aż 98% ankietowanych. Jednocześnie taka sama liczba osób zadeklarowała, że w Polskich miastach powinno budować się więcej ścieżek rowerowych. Ankietowani wskazywali także na brak stojaków rowerowych. Ich deficyt najbardziej zauważalny jest przed urzędami (34%), w centrum miast np. na rynku (32%) i przed sklepami (31%).

Na dalszych miejscach narzekali na brak miejsc parkingowych przed uczelniami, kinami i teatrami oraz ośrodkami sportowo-rekreacyjnymi. Należy jednak zauważyć, że we wszystkich wymienionych w pytaniu miejscach, brak stojaków rowerowych odnotowała blisko jedna piąta badanych.


Poprawa infrastruktury rowerowej to jeden z celów działania Fundacji Allegro All For Planet. W całej Polsce postawiła do tej pory blisko 900 stojaków rowerowych, a co roku organizuje akcję „Kręć kilometry” (www.kreckilometry.pl) w której mieszkańcy województw walczą o nowe parkingi rowerowe. Wystarczy, by aktywnie korzystali ze swoich jednośladów. Jak pokazują wyniki badania, deficyt stojaków rowerowych to jedna z bolączek rowerzystów w naszym kraju.

Badanie przeprowadził w dniach 3-14 czerwca 2014 TNS Polska na zlecenie Fundacji Allegro All For Planet. Do udziału w ankiecie wybrano osoby pracujące w wieku 20-60 lat, mieszkające w miastach powyżej 20 tysięcy mieszkańców, jeżdżące na rowerze co najmniej 3 razy w roku (N=300).

 

Czy on Ciebie zdradza?
Podejrzewasz, że On ma kochankę? Sprawdź swojego partnera!
zdrada


Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

BIURO REKLAMY PORTALU

Jeśli chcesz otrzymać więcej informacji lub zamówić kampanię banerową zadzwoń do Biura Reklamy:

Telefon 505 416 199 biuro@reklamy24.pl

O NAS

PortalBydgoski.pl to codziennie najnowsze informacje dotyczące wydarzeń naszego miasta i regionu, wydarzeń obyczajowych, kulturalnych, polityki lokalnej, wydarzeń i wyników sportowych.

Codziennie nowe i regularne informacje przyciągają użytkowników z Bydgoszczy i regionu. Ilość użytkowników i czytelników rośnie dynamicznie z każdym miesiącem a tempo wzrostu powzoliło przekroczyć liczbę 75tys UU (unikalnych uzytkowników) w pierwszym roku funkcjonowania portalu, co przekłada się na kilkadziesiąt tysięcy odsłon banerów w kazdym tygodniu.

KONTAKT Z NAMI

PortalBydgoski.pl

redakcja (at) portalbydgoski.pl
Bydgoszcz
Kujawsko - Pomorskie
Polska

FORMULARZ ZAPYTANIA