Portal Bydgoski - Rzetelne informacje z Bydgoszczy

Imieniny:

To co ważne

Porady prawne

adw. Zuzanna Tatkowska

Porad prawnych w portalu udziela bydgoska adwokat Pani Zuzanna Tatkowska.

Pani Zuzanna Tatkowska w swojej pracy adwokackiej wykorzystuje wiedzę oraz doświadczenie zdobyte podczas kilkuletniej praktyki zawodowej w międzynarodowych firmach doradczych oraz kancelariach prawnych. Świadczy ona profesjonalną pomoc prawną zarówno wobec klientów indywidualnych jak i podmiotów gospodarczych. Od 2003 roku prowadzi własną kancelarię, którą cechuje szybkość i rzetelność działania oraz otwarcie na wszelkie potrzeby klienta. Działalność prowadzona jest Bydgoszczy przy ulicy Cieszkowskiego 9/1, jednak Kancelaria obsługuje Klientów z całego kraju.

 

Chcielibyśmy aby Państwo wysyłali nam nurtujące Was pytania na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Spośród nadesłanych pytań na adres będziemy wybierali jedno, naszym zdaniem najciekawsze, na które odpowiedzi udzieli nam adwokat Tatkowska.

Zagadnienia będą publikowane raz w tygodniu.Co należy wiedzieć o wspólnotowym znaku towarowym [WIDEO]

Mikołaj Lech Jeżeli działasz międzynarodowo to powinien Cię zainteresować wspólnotowy znak towarowy. Jednym zgłoszeniem swoja markę możesz chronić we wszystkich 28 krajach Unii Europejskiej. Dodatkowo procedura rejestracji jest szybsza niż w Polsce. Niestety jest również jeden minus całej procedury, ale o tym Mikołaj Lech opowiada już w nagraniu.

 

Uwaga na pisma od naciągaczy!

Jeśli prowadzisz własną działalność lepiej uważaj na oszustów! Firmy ostatnio otrzymują masowo pisma stworzone tylko w celu wyłudzenia pieniędzy!

 

Świadectwo ochronne znaku towarowego. Prawna ochrona marki

Mikołaj Lech

Świadectwo ochronne znaku towarowego wydaje Urząd Patentowy RP. Choć wygląda niczym ozdobny dyplom, potrafi być warty miliony złotych. A właściwie prawo ochronne, które z niego wynika.

 

Domena internetowa a znak towarowy. Prawna ochrona marki (wideo)

Mikołaj LechDomena internetowa a znak towarowy. Pytanie - czy domenę internetową można zarejestrować jako znak towarowy w Urzędzie Patentowym.

 

Świadectwo ochronne znaku towarowego (wideo)

Mikołaj LechŚwiadectwo ochronne znaku towarowego wydaje Urząd Patentowy RP. Choć wygląda niczym ozdobny dyplom, potrafi być warty miliony złotych.

 

Koszty zastrzeżenia nazwy firmy (video)

Przedsiębiorcy mogą chronić nazwę i logo firmy w Urzędzie Patentowym. Panuje tutaj przekonanie, że taka rejestracja jest droga. Poznaj koszty 10-cio letniej ochrony znaku towarowego.

 

Porada dla osoby pokrzywdzonej w wyniku przestępstwa.


„Mam dłużnika, który odmawia mi zwrotu pieniędzy. Wysyłałem mu wezwania do zapłaty, niestety bez skutku. Ponieważ okoliczności powstania tego długu są mocno podejrzane, po prostu podejrzewam wyłudzenie albo oszustwo, dlatego zgłosiłem sprawę na policję. Prokuratura cały czas zajmuje się sprawą, tłumacząc, że wkrótce będzie akt oskarżenia, ale trwa to już długo. Czy w związku z tym muszę czekać na zakończenie sprawy karnej aby dostać nakaz zapłaty, czy mogę teraz pozwać  do Sądu dłużnika ze sprawą cywilną o zapłatę. Mam umowę, pokwitowanie odbioru pieniędzy – wydaje się, że powinienem dostać nakaz bez problemu.”

Porada:
Można poczekać do zakończenia sprawy karnej, na której oczywiście trzeba żądać zwrotu i najlepiej odsetek a nawet odszkodowania. Mając jednak mocne dowody można od razu wystąpić o nakaz zapłaty – sprawa karna i tak będzie się toczyła nawet po otrzymaniu nakazu. Są to dwie niezależne sprawy. Sąd Rejonowy orzekać będzie o karze za przestępstwo a Sąd Cywilny orzeka słuszność roszczenia, by móc z nim wystąpić do komornika i egzekwować należność.

 

Porada dla programisty, który wykonuje drobne prace dla różnych firm.

„Jestem młodym  programistą, nie prowadzę własnej działalności gospodarczej. Szukam pracy i łapię się różnych zajęć dlatego też wykonuję, różne drobne zlecenia dla wielu firm. Ze zleceniodawcami rozliczam się zawsze na podstawie umowy zlecenia lub umowy dzieło. Mam tylko jedno pytanie odnośnie tego, kto powinien od tych umów płacić podatek.

Szczerze mówiąc nie wiem czy te firmy w takim przypadku w ogóle coś płacą. Dostaję od nich papier do podpisania i przelew, ale teraz zastanawiam się czy nie będę musiał od tego zapłacić podatku, a może powinienem go płacić po każdym przelewie?

Porada:
Zleceniodawca, niezależnie od formy umowy, czy jest to umowa o dzieło czy zlecenia ma obowiązek zapłacenia podatku dochodowego od każdej umowy. W przypadku umowy o dzieło ten podatek może być mniejszy, jeżeli wykonywane prace mają charakter praw autorskich, ponieważ występują wtedy wyższe 50% koszty uzyskania przychodu.

 

Dochodzenie należności za media razem z czynszem

TemidaPytanie: Zwracam się z uprzejmą prośbą o wyjaśnienie następującej sprawy. Dłużnik zalega nam z płatnością za czynsz za wydzierżawiany lokal. Dodatkowo z tytułu dzierżawionego lokalu pobiera wodę i energię elektryczną. Wszystko uwzględniane jest w jednej fakturze. Czy kierując sprawę do Sądu należy wnieść na wszystko oddzielne pozwy ( tj na energię czynsz i wodę) czy też wszystko uwzględnia się w jednym pozwie jako zaległość z tytułu dzierżawionego lokalu.

 


BIURO REKLAMY PORTALU

Jeśli chcesz otrzymać więcej informacji lub zamówić kampanię banerową zadzwoń do Biura Reklamy:

Telefon 505 416 199 biuro@reklamy24.pl

O NAS

PortalBydgoski.pl to codziennie najnowsze informacje dotyczące wydarzeń naszego miasta i regionu, wydarzeń obyczajowych, kulturalnych, polityki lokalnej, wydarzeń i wyników sportowych.

Codziennie nowe i regularne informacje przyciągają użytkowników z Bydgoszczy i regionu. Ilość użytkowników i czytelników rośnie dynamicznie z każdym miesiącem a tempo wzrostu powzoliło przekroczyć liczbę 75tys UU (unikalnych uzytkowników) w pierwszym roku funkcjonowania portalu, co przekłada się na kilkadziesiąt tysięcy odsłon banerów w kazdym tygodniu.

KONTAKT Z NAMI

PortalBydgoski.pl

redakcja (at) portalbydgoski.pl
Bydgoszcz
Kujawsko - Pomorskie
Polska

FORMULARZ ZAPYTANIA