Portal Bydgoski - Rzetelne informacje z Bydgoszczy

Imieniny:

To co ważne

Wicemarszałek uważa za konieczne odbudowanie symboli Bydgoszczy

W środę Dom Kultury ,,Orion” na Błoniu odbyło się spotkanie poświecone idei odbudowy historycznej  Zachodniej Pierzei Starego Rynku. Spotkanie poprowadził przewodniczący społecznego komitetu rekonstrukcji Zachodniej Pierzei Andrzej Adamski.

 

W krótkim wprowadzeniu Adamski przypomniał o szczególnym znaczeniu dla historii miasta Starego Rynku – To tutaj Bydgoszcz została przyłączona do macierzy – mówił Andrzej AdamskiTutaj odbyły się także masowe rozstrzelania.

Kościół na Starym Rynku został wyburzony decyzję nadburmistrza Bydgoszczy Wernera Kampe  w 1940 roku, który planował w tym miejscu wybudować budynki administracyjne.

W czasie toczonej dyskusji pojawiło się wiele głosów zwolenników odbudowy Zachodniej Pierzei w historycznym kształcie, były jednak także głosy negatywne. Te ostatnie dotyczyły głównie kwestii finansowych, bowiem wybudowanie kościoła wiązało by się w przyszłości z kosztami jego utrzymania – Wierni go utrzymają – można było usłyszeć w odpowiedzi na te zarzuty – Opera i Filharmonia także przynosi straty – dodał Adamski. Wiele mówiono także o opinii biskupa Jana Tyrawy, który uważa, że nie ma potrzeby budowy kolejnego kościoła – Księdza biskupa cały czas próbujemy przekonać. Było by to znakomite miejsce na kościół akademicki, tak jak jest to w Warszawie – bronił inicjatywy Adamski.

,,Trzeba odbudować symbole Bydgoszczy”

Na końcu dyskusji głos zabrał wicemarszałek Edward Hartwich, którego wystąpienie można uznać za przełomowe. Jako bydgoszczanie musimy odbudować symbole naszego miasta. Tylko wtedy będziemy mogli mówić o Bydgoszczy metropolitarnej – mówił Hartwich mając na myśli Zachodnią Pierzeje oraz fontannę ,,Potop”. Wicemarszałek zadeklarował dużą życzliwość władz wojewódzkich dla tych projektów ze strony finansowej.  Po tym wystąpieniu na sali rozległy się oklaski.

 

 

Czy on Ciebie zdradza?
Podejrzewasz, że On ma kochankę? Sprawdź swojego partnera!
zdrada


Komentarze  

 
+4 # RE: Wicemarszałek uważa za konieczne odbudowanie symboli Bydgoszczy 2012-02-01 22:03
Redaktorze, trochę..., ale atmosfera oddana. Dzięki za obecność i sianie, "choć grunta nasze marne".
ŁĄCZY NAS BYDGOSZCZ
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# RE: Wicemarszałek uważa za konieczne odbudowanie symboli Bydgoszczy 2012-02-01 23:50
Niech się buja wicemarszałek, zdrajca!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+3 # doktoor czyli debilek z trolunia? 2012-02-02 07:50
Dlaczego nie od razu prof TW z umk?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+6 # RE: Wicemarszałek uważa za konieczne odbudowanie symboli Bydgoszczy 2012-02-02 07:58
Pomniejszmy rynek, kolejny kościół będzie czymś cudownym i mega potrzebnym wszystkim, dziurawe drogi i syfiaste kamienice w mieście nikomu dalej nie będą przeszkadzać. No i oczywiście wracajmy do symboli Bydgoszczy, najlepiej wróćmy do stanu sprzed 100 lat, wyburzymy większość budynków i zamienimy grunty na pola uprawne :] ...no bo po co się rozwijać, jak można się cofać w rozwoju i robić rzeczy zbędnę, które się podobają starym ludziom (widać kto przyszedł na to zebranie w Orionie), którzy niedługo odejdą, a młodzi będą się męczyć z ich pomysłami
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+4 # Brawo 2012-02-02 11:21
Nareszcie rozsądny głos w tej dyskusji. Karolu gratuluję jasności spojrzenia, tak rzadkiego u hurra-patriotów wszelkiej maści. Ja także zauważyłem podeszły wiek dyskutantów i brak odpowiedzi na pytanie Komu ten kościół potrzebny. Sami oo. Jezuici odnoszą się do tego pomysłu z niezadowoleniem .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-4 # RE: Wicemarszałek uważa za konieczne odbudowanie symboli Bydgoszczy 2012-02-02 08:58
Do wszystkich którzy biadolą. Na przykład do Karola.Dlaczego nie byłeś na spotkaniu i nie wziąłeś udziału w dyskusji ? Byli też przeciwnicy i mieli swoje zdanie do powiedzenia. Wolałeś siedzieć przed kompem i pierdzieć w stołek zamiast wziąć udział w dyskusji. Dlatego Twoja wiedza na temat spotkania i na temat odbudowy pierzei jest na poziomie przedszkolaka. Jednym słowem mówisz - Nie i ch..., bo drogi dziurawe Na tym spotkaniu nie zapadła decyzja o odbudowie - Idziemy dzisiaj z łopatami odbudowywać symbol miasta. Człowieku jeżeli nie wiesz o co biega, nie pierdziel mi tu farmazonów. Należało brać udział w dyskusji, tak jak wielu przeciwników odbudowy. Posłuchać także zwolenników...Nadal nie umiecie dyskutować ludziska ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+6 # po co takie spotkania 2012-02-02 09:03
panie Adamski z kim pan się kuma?
sprzedać się dla tych kilku marnych srebników a ironią jest wypowiedź,że będziemy metropolia jak odbudujemy...tzn ,że teraz nie jesteśmy?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# RE: po co takie spotkania 2012-02-02 19:18
Szanowny "bydgoszczaninie ", Anonimie. Dziwne pytanie, niedojrzały wpis.
Chciałbym być częstszym świadkiem takich gorących wystąpień jak wczorajsze Pana Wice Marszałka Sejmiku. Jestem zachwycony i wierzę Jego słowom /bardziej jak komentatorom, interpretatorom , osobom oczerniającym siebie wzajemnie/. Mogę?
Karolu, Romanie, bydgoszczaninie - mogliście być z nami i dać głos.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-2 # RE: Wicemarszałek uważa za konieczne odbudowanie symboli Bydgoszczy 2012-02-02 10:44
No raczej nie jesteśmy. Metropolia to przemysł, pieniądze i świadomi swojej historii mieszkańcy. Dzisiaj są zwolnienia z Tyco Elektronics,Byd goskich Mebli, małe i średnie przedsiębiorstw a padają jak muchy na lepie. Miasto nie ma pieniędzy z produkcji, tylko z obciążeń podatkowych i parkingowych. Przyjdzie taki dzień, że Bydgoszcz będzie metropolią. I to bez Torunia. Pierzeja będzie odbudowana, nawet za następne 66 lat. Ten kto nie wierzy w to jest jakiś taki trudny i zniewieściały.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-1 # 1-szy raz zgadzam się z Hartwichem 2012-02-02 12:13
Chociaż gościa nie darzę sympatią.Wystarczy wycofać się z durnej spalarni kolosa-truciciela a już część pieniędzy się znajdzie.Kto był w Strassburgu wie o czym piszę.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+4 # kaskada 2012-02-02 23:46
Symbole mojego miasta to Kaskada, Romet, Zaklady miesne,Famor,Za klady piwowarskie /Browar/, ale na pewno nie koscioly. Ciesze sie,ze wladza mysli o ponownej odbudowie tych wspanialych symboli mojej Bydgoszczy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# zmhy2 2012-02-25 12:15
Demontaż kościoła ma swoja legendę,którą na pewno nie jest chęć budowania czego kolwiek na miejscu zburzonego kościoła.
Podczas rostrzeliwań na ścianie tego kościoła ,chodził ksiądz z olejami św. ,który został zastrzelony i ręką z olejami świętymi oparł się o ścianę świątyni. W następstwie tego na ścianie była niezmywalna tłusta plama a miejsce stało się powodem pielgrzymek ludności.Po mimo wielu zabiegów hitlerowcy nie mogli tego procesu powstrzymać i zburzyli kościół.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # rynka 2012-02-25 12:44
To jest bogoojczyzniana bajeczka dla pokrzepienia serc maluczkich.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

BIURO REKLAMY PORTALU

Jeśli chcesz otrzymać więcej informacji lub zamówić kampanię banerową zadzwoń do Biura Reklamy:

Telefon 505 416 199 biuro@reklamy24.pl

O NAS

PortalBydgoski.pl to codziennie najnowsze informacje dotyczące wydarzeń naszego miasta i regionu, wydarzeń obyczajowych, kulturalnych, polityki lokalnej, wydarzeń i wyników sportowych.

Codziennie nowe i regularne informacje przyciągają użytkowników z Bydgoszczy i regionu. Ilość użytkowników i czytelników rośnie dynamicznie z każdym miesiącem a tempo wzrostu powzoliło przekroczyć liczbę 75tys UU (unikalnych uzytkowników) w pierwszym roku funkcjonowania portalu, co przekłada się na kilkadziesiąt tysięcy odsłon banerów w kazdym tygodniu.

KONTAKT Z NAMI

PortalBydgoski.pl

redakcja (at) portalbydgoski.pl
Bydgoszcz
Kujawsko - Pomorskie
Polska

FORMULARZ ZAPYTANIA