Co to jest in vitro?

W mediach dużo mówi się o in vitro, jednak niewiele osób wie, na czym ono polega. Kluczowa jest znajomość poszczególnych etapów zapłodnienia pozaustrojowego oraz prawdopodobieństwa zajścia w ciążę dzięki tej metodzie. Wiedza ta pomoże podjąć partnerom decyzję o tym, czy chcą rozpocząć staranie się o dziecko z pomocą in vitro.

in-vitro, zaplodnienie-pozaustrojowe, in-vitro-przypadki

Geneza zapłodnienia pozaustrojowego

Twórca metody in vitro – Robert Geoffrey Edwards – w 2010 roku otrzymał za swoje odkrycie Nagrodę Nobla, co świadczy o jego znaczeniu dla współczesnej medycyny oraz fizjologii. Pierwsza osoba na świecie urodziła się w wyniku zapłodnienia pozaustrojowego w 1978 roku, natomiast w Polsce w 1987 roku. Dzięki in vitro od 40 lat przyszło na świat już ponad 5 milionów dzieci na całym globie.

W jakich przypadkach stosuje się in vitro?

To rozwiązanie sprawdzi się, gdy kobieta ma niedrożne, źle funkcjonujące lub usunięte jajowody, zaburzony cykl miesięczny lub ostrą endometriozę (gruczolistość zewnętrzną). Jest to także sposób, by poradzić sobie z niską jakością nasienia u mężczyzny. Jeśli inne metody nie zadziałały bądź trudno znaleźć powód problemów z zajściem w ciążę – tutaj także in vitro może być skuteczne.

Na czym polega in vitro

Metoda ta opiera się na pobraniu od partnera i partnerki komórek rozrodczych w celu ich zapłodnienia. Zachodzi ono w warunkach laboratoryjnych, po czym zarodki hoduje się przez 2-5 dni i wprowadza do macicy. Cały proces in vitro trwa około 4 tygodni od stymulacji hormonalnej komórek, przez pobranie ich, zapłodnienie pozaustrojowe i embriotransfer, czyli wprowadzenie komórek do macicy.

Skuteczność zapłodnienia pozaustrojowego

Efektywność metody zależna jest od ilości zastosowanych zabiegów. Przy trzech powtórzeniach może ona sięgać nawet 50%, jednak najczęściej mieści się w przedziale 25-40%. Zwykle stosuje się 3-6 zabiegów ze względu na zdrowie fizyczne i psychiczne obojga partnerów. Szansę zapłodnienia zwiększa się, umieszczając w macicy kilka zarodków, co czasami skutkuje jednak ciążą mnogą.

Jak przygotować organizm do zabiegu in vitro?

Do zabiegu in vitro warto przygotować ciało podobnie jak podczas tradycyjnego starania się o dziecko. Wskazane jest jedzenie zdrowych, lekkich posiłków bogatych w witaminy, uprawianie sportu oraz znajdowanie czasu na odpoczynek. Należy powstrzymać się od spożywania alkoholu czy palenia papierosów.

Wybierając klinikę, w której para chce skorzystać z zapłodnienia pozaustrojowego, warto zdecydować się na placówkę korzystającą z nowoczesnego sprzętu, umożliwiającą przeprowadzenie wnikliwych badań. Wymogi te spełnia klinika klinika-zdrowko.pl od lat zajmująca się leczeniem niepłodności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *