Łuczniczka zagości w muzeum na dłużej

Po otwarciu grudniowej ekspozycji poświęconej twórczości Ferdynanda Lepckego w Muzeum Okręgowym wśród wielu prac zagościła między innymi Łuczniczka – jeden z symboli miasta.


Jak pierwotnie informowało Muzeum, statua Łuczniczki, miała pojawić się na wystawie jedynie na trzy tygodnie, potem miała zostać poddana pracom konserwatorskim. Mamy jednak dobrą informację dla tych, którym nie udało się do tej pory zwiedzić wystawy oraz dla tych, którzy chcą się jej przyjrzeć ponownie – Łuczniczka pozostanie w Muzeum do zakończenia ekspozycji, tj. do 15 marca 2015 roku. Konserwator zgodził się przesunąć prace, tak by bydgoszczanie do końca mogli oglądać wystawę w całości.

Zapraszamy na niezwykły spacer, w nietypowej aranżacji do  Galerii Sztuki Nowoczesnej, ul. Mennica 8, Wyspa Młyńska.

Ferdinand Lepcke – niemiecki rzeźbiarz. Absolwent, a od 1897 r. profesor Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie. Twórca pomników, fontann-rzeźb, popiersi i herm, autor licznych kameralnych wizerunków młodych kobiet o charakterze salonowym.  Artysta dojrzewał twórczo w atmosferze stylu neoklasycystycznego ̶ bliższa mu była poetyka dawnych mistrzów, zwłaszcza antycznych, niż nowa stylistyka, którą przyniósł modernizm (Jugendstil). Jego realizacje utrzymane są w duchu akademizmu i tylko niekiedy pojawiają się w nich elementy dekoracyjnej stylizacji. Rzeźbiarz należał do elitarnego grona członków Verein Berliner Künstler. Już za życia był cenionym artystą i poszukiwanym zleceniobiorcą zamówień. W wieku zaledwie 27 lat został uhonorowany nagrodą państwową, a w 1894 r . ̶  złotym medalem przyznanym za osiągnięcia artystyczne. W pamięci bydgoszczan zapisał się jako autor takich rzeźb jak wspomniana Łuczniczka, czy Fontanna Potop.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *