Nowoczesne laboratoria diagnostyczne

Żyjemy w czasach, w których postęp medycyny i nauki jest ogromny. Niemalże codziennie dokonywane są nowe odkrycia na całym świecie. Mamy szczepionki i lekarstwa na wiele groźnych chorób, wciąż poszukiwane są nowe. Niewątpliwie jednak ogromny postęp w rozumieniu wielu schorzeń zawdzięczamy dziedzinie nauki jaką jest genetyka. Odkąd udało się zsekwencjonować genom ludzki – posiadamy znacznie większą wiedzę na temat molekularnych podstaw wielu chorób. Genetyka to nie tylko diagnostyka chorób jednogenowych, to także przyszłość w diagnozowaniu i leczeniu wielu chorób cywilizacyjnych, które co roku zbierają ogromne żniwa.


Centrum Badań DNA to nowoczesny ośrodek badawczo-diagnostyczny, którego głównym celem jest wdrażanie nowych technologii w zakresie analiz DNA. Pozwala to na wprowadzenie na rynek najnowocześniejszej diagnostyki medycznej, dzięki czemu staje się ona dostępna dla każdego. To jedyny taki ośrodek w Polsce, który wprowadził na rynek pierwsze, dokładne testy badające predyspozycje do zachorowalności na niemalże wszystkie nowotwory. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu technologii Sekwencjonowania Następnej Generacji. Metoda ta pozwala na szybkie sekwencjonowanie wielu genów, a raczej mutacji występujących w genach, które kodują białka mające ważny udział w powstawaniu komórek nowotworowych. Pozwala to na opracowanie tzw. paneli nowotworowych – wiele analizowanych genów pozwala na dokładne oszacowanie ryzyka zachorowalności na nowotwory.

Genetyka pozwala na diagnostykę nie tylko chorób nowotworowych, ale także na identyfikacje materiału genetycznego wielu patogenów, które odpowiedzialne są za infekcje dróg moczowo-płciowych. Wiele tych infekcji ma przebieg bezobjawowy, dlatego standardowe metody diagnostyczne nie zawsze pozwalają na skuteczną diagnostykę. Wiele chorób atakujących drogi moczowo-płciowe stanowi poważne zagrożenie dla kobiet w ciąży – a konkretnie dla rozwijającego się płodu. Nieleczone zakażenia prowadzą to poważnych wad rozwojowych, a często do poronienia. Badania genetyczne nie tylko odznaczają się ogromną czułością, ale także pozwalają na identyfikacje patogenów w wczesnej fazie zakażenia, co przy użyciu standardowych metod serologicznych nie jest możliwe.

Zakres działań Centrum Badań DNA jest jednak znacznie szerszy. W ofercie znajdują się testy diagnozujące wiele innych chorób tj. WZW, choroby dróg oddechowych, infekcje bakteryjne i pasożytnicze. Centrum oferuje skuteczną diagnostykę boreliozy – zbadać można zarówno siebie po ugryzieniu kleszcza, lub samego kleszcza – co pozwoli określić jakimi patogenami zarażony był sam sprawca ukąszenia. Dzięki temu możliwe jest wprowadzenie skutecznego leczenia zanim pojawią się pierwsze objawy chorobowe. Oprócz diagnostyki chorób w laboratorium można także wykonać test na ojcostwo, czy zbadać swoje pochodzenie za pomocą testów genealogicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *