Osiągnięcia drukarstwa polskiego w WiMBP!

W dniach od 13 do 21 września oraz od 27 września do 4 października 2013 w Sali Wystawowej przy ul. Jana Kazimierza 2 w budynku WiMBP w Bydgoszczy będzie można obejrzeć wystawę zatytułowaną „Osiągnięcia drukarstwa polskiego na przykładzie cymeliów Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy”.


Ekspozycja jest przygotowana w związku z obchodami 110 urodzin Książnicy Bydgoskiej, które przypadają w październiku tego roku. W myśl organizatorów udostępnione zostaną wówczas dla zwiedzających najcenniejsze druki polskie ze zbiorów biblioteki wojewódzkiej, tj.: starodruki, najciekawsze wydania z XIX wieku i okresu międzywojennego, druki muzyczne, mapy oraz dokumenty życia społecznego. Najstarsze materiały sięgają początku XVI w. Z uwagi na wiek i stan zachowania obiektów są one wystawiane na widok publiczny niezwykle rzadko, trwająca wystawa jest więc jedyną okazją ich obejrzenia.

Wśród cymeliów znajdują się m. in. druki pierwszego na stałe osiadłego drukarza na ziemiach polskich Jana Hallera, najmniejsza książka zwierająca „Bajki” Adama Mickiewicza, kolorowy „Atlas” autorstwa Stanisława Staszica z 1815 r. i wiele innych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *