Polaków bez powodu mordowano także w Kruszwicy

9 września 1939 to data pierwszych egzekucji dokonanych przez hitlerowców na bydgoski Stary Rynku. Tego dnia wojska niemieckie wkroczyły także do Kruszwicy (powiat inowrocławski), gdzie bez żadnego powodu rozstrzelano 10 osób.


Tutaj po raz pierwszy niemiecki faszyzm pokazał swoje prawdziwe oblicze, publicznie rozstrzeliwując na Starym Rynku niewinnych ludzi. Po to, aby zastraszyć, pokazać upodlenie Polaków, aby rozpocząć trwającą pięć lat eksterminację narodu polskiego, innych narodów słowiańskich i żydowskiego – mówił w niedziele stanowczo podczas bydgoskich obchodów radny Stefan Pastuszewski. Ten sam powód towarzyszył zapewne także bestialskiej działalności okupanta w Kruszwicy, gdzie dość dotkliwie gnębiono Polaków.

Miejscowa inteligencja została aresztowana, nazwę miasta zmieniono na Wickigen, tereny tego miasta przez SS określane były jako pragermańskie.

W sobotę działacze Solidarnej Polski zorganizowali akcję sprzątania pomnika zamordowanych kruszwiczan. W planach jest zachęcenie władz gminy, aby w rocznicę wejścia wojsk niemieckich do miasta organizować oficjalne obchody.

Warto zaznaczyć, że mimo prześladowań mieszkańcy Kruszwicy nie złamali się. W 1942 powołano konspiracyjna grupa ,,Piast”, która prowadziła akcję z partyzantami z Poznania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *