Przetarg na S10 ogłoszony

Jak informuje biuro prasowe Ministerstwa Infrastruktuty i Rozwoju S10 – przetarg ogłoszony został przetarg na wykonanie koncepcji trasy S10 pomiędzy Bydgoszczą i Toruniem. Budowa zakończy się w 2020 roku.

– Ta inwestycja to wspólny sukces mieszkańców oraz samorządów, którzy zabiegali o to połączenie – podkreśla sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Infrastruktury, Paweł Olszewski.
Budowa trasy S10 została ujęta w przyjętym wcześniej Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-23. W pierwszej kolejności powstać ma odcinek pomiędzy Bydgoszczą i Toruniem. Realizację inwestycji zaplanowano na lata
2017-20. Do rozpoczęcia prac niezbędna jest koncepcja (Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe) wraz z decyzją środowiskową.

– Dzisiaj ogłoszony został przetarg na koncepcje. Określi ona optymalne rozwiązania techniczne. Zależy nam na tym, by inwestycja w sposób możliwie najmniejszym ingerowała w środowisko i uwzględniała oczekiwania mieszkańców. Dzięki trasie S10 bydgoszczanie oraz mieszkańcy zachodniej części województwa zyskają komfortowy dojazd do autostrady A1. Skróci się nie tylko czas przejazdu pomiędzy największymi miastami regionu, ale także
podróże w kierunku Śląska i Warszawy będą zajmować mniej czasu. Analogicznie mieszkańcy wschodniej części regionu zyskają lepszy dojazd do drogi ekspresowej S5 – wyjaśnia Paweł Olszewski.

Ostateczny wariant przebiegu określi decyzja środowiskowa, która również uzyskać ma wykonawca studium. Koncepcja pozwoli też dokładniej oszacować koszt budowy trasy oraz będzie podstawą finansowania inwestycji w oparciu o fundusze europejskie. W ostatnich latach GDDKIA w ramach prac na studium
korytarzowym przeprowadziła konsultacje z mieszkańcami i samorządami.

Budowa dwujezdniowej drogi ekspresowej pomiędzy Bydgoszczą i Toruniem została zaplanowana na lata 2017-20. – W kolejnych latach zaplanowano sukcesywną realizację następnych odcinków trasy S10. Odcinek w kierunku Piły ma być projektowany i budowany w latach 2018-25.

Obecnie droga krajowa nr 10 na odcinku między Bydgoszczą, a Toruniem liczy około 50 kilometrów. W większości przebiega przez tereny leśne. Trasa ma przekrój jednojezdniowy. Pod Toruniem ma charakter drogi szybkiego ruchu.
Spora liczba łuków uniemożliwia jednak bezpieczne wyprzedzanie. Pokonanie stosunkowo krótkiego odcinka pomiędzy największymi miastami regionu zajmuje więc około 45 minut. Po przebudowie bezpieczeństwo jak i czas
podróży ulęgną poprawie. Z Bydgoszczy do autostrady A1 dojedzie się w niespełna pół godziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *