Rowerem przez Pomorze i Kujawy

Pełne urokliwej przyrody  Bory Tucholskie, urozmaicone krajobrazy Doliny Dolnej Wisły i  wysokiej klasy zabytki Chełmna, Torunia i Biskupina  czynią woj. kujawsko-pomorskie wyjątkowo atrakcyjnym miejscem do uprawiania turystyki rowerowej. 

Bory Tucholskie

 Jakie miejsca warto zatem odwiedzić na dwóch kółkach w Kujawsko-Pomorskiem? Szczególnie godne polecenia są Bory Tucholskie położone na północy województwa. To największy kompleks leśny w Polsce obfitujący w różnego typu przyrodnicze atrakcje.

Nasz Partner Olimpia Sport Sklep Sportowy Bydgoszcz

Znakowane szlaki wiodą przez sosnowe bory, malownicze jeziora, parki krajobrazowe i ciekawe pamiątki przeszłości. To idealny teren zarówno na jednodniowe,jak i dłuższe wypady jednośladem. Co ważne – wypoczywający w Borach Tucholskich mogą liczyć na dobrze rozwiniętą bazę turystyczną.Wśród rowerowych turystów wyjątkowo popularne są takie miejsca jak leśny kurort Tleń położony nad zalewem Żurskim, Cekcyn z zadbanym kąpieliskiem, Okoniny Nadjeziorne oraz akwedukt w Fojutowie – największa tego typu konstrukcja hydrotechniczna w Polsce.

Dolina Dolnej Wisły 

Kolejnym miejscem wartym uwagi jest Dolina Dolnej Wisły, zwłaszcza jej odcinek położony między Bydgoszczą i Chełmnem.  Dzięki ciekawemu ukształtowaniu terenu rowerowe szlaki na tym obszarze pełne są punktów widokowych, z których podziwiać można niezwykłe, niemalże górskie krajobrazy. 

Na tym jednak nie koniec atrakcji – Dolina Dolnej Wisły to również cała gama zabytków. W Świeciu zwiedzić można  krzyżacki zamek, prawdziwą turystyczną perłą jest jednak Chełmno – miasto zachowało średniowieczny układ ulic oraz mury miejskie. Na rynku podziwiać można renesansowy ratusz, a w jego sąsiedztwie gotyckie kościoły.

Kolejny przystanek na nadwiślańskiej trasie to Ostromecko z pieczołowicie odrestaurowanym zespołem pałacowo-parkowym, malowniczo położonym na skraju górnego tarasu doliny. W jego skład wchodzi barokowy pałac z początku XVIII w. i klasycystyczna rezydencja z XIX w.

Dolina Dolnej Wisły słynie również z kulinarnych atrakcji – tu wytwarzany jest tradycyjny, lokalny przysmak – powidła strzeleckie. Od lat dużą popularnością cieszy się także Festiwal Smaku organizowany w Grucznie. Z kolei w pobliskim Topolnie funkcjonuje jedyna w regionie winnica.

Pałuki i Kujawy

Z północy województwa przenosimy się na południe – na Kujawy i Pałuki. Region ten przyciąga turystów z całej Polski, a nawet z zagranicy zabytkami klasy zerowej.  Niewątpliwie największą atrakcją jest prehistoryczny gród w Biskupinie. Osada powstała w VIII w. p.n.e., obecnie turyści mogą zwiedzać jej rekonstrukcję. Szczególnie warto odwiedzić to miejsce we wrześniu, gdy organizowany jest Festyn Archeologiczny.

 

Nieco dalej na południu zlokalizowana jest kolejna atrakcja – Romański Szlak. W Mogilnie, Strzelnie i Kruszwicy usytuowane są niezwykle rzadkie w Polsce zabytki w stylu romańskim z XIII i XIV wieku. Kruszwica oprócz romańskiej Kolegiaty, słynie również z Mysiej Wieży, którą legenda łączy z królem Popielem.

BiT City

Rowerowy szlak łączy również dwie stolice województwa kujawsko-pomorskiego. Miasto Kopernika słynie z gotyckiej starówki, pierników i planetarium. Z kolei Bydgoszcz, ostatnio coraz chętniej odkrywana przez turystów (wysoka 5. pozycja przewodniku „Lonely Planet”) zachwyca przyjezdnych odrestaurowaną wyspą Młyńską, urozmaiconym waterfrontem (m.in  Spichrze, Opera Nova, gmach mBanku) XIX-wieczną architekturą z secesyjną perełką w postaci ul. Cieszkowskiego. 

Wyżej wymienione miejsca nie wyczerpują listy atrakcji dla rowerowych turystów – warto więc wskoczyć na siodełko i rozpocząć eksplorację regionu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *