Ucz się i zwiedzaj, czyli kurs języka hiszpańskiego w Walencji!

Nauka języka obcego nie zawsze musi przynosić spodziewane efekty, choć sposobów na nią jest teraz bez liku. Każdy kto szuka dla siebie atrakcyjnej formy, pozbawionej nudy i powielanych schematów powinien przekonać się, jak wygląda wyjazd językowy do Hiszpanii!

Metody nauki i cele kursu

Głównym założeniem wyjazdu językowego, kierowanego do młodzieży i dorosłych, jest umiejętne połączenie nauki z wypoczynkiem. Zajęcia odbywają się w szkole językowej w Walencji, mieście położonym nad Morzem Śródziemnym, u ujścia rzeki Turia. Walencja liczy 750 tys. mieszkańców i jest trzecim co do wielkości miastem Hiszpanii.

Nauka – prowadzona przez doświadczoną i wykwalifikowaną kadrę – wypełnia większość pobytu. Budynki szkoły znajdują się w centrum miasta. Po przylocie ma miejsce zakwaterowanie u hiszpańskiej rodziny, w akademiku lub apartamencie. Hiszpańskojęzyczne otoczenie będzie najlepszą motywacją do nauki i zarazem znakomitą okazją, aby szybko wprowadzić w życie nowo nabyte słówka, zdania oraz mniej lub bardziej typowe zwroty.

Program zajęć skupia się głównie na podstawowych umiejętnościach językowych: czytaniu, pisaniu, słuchaniu i mówieniu. Po rozlokowaniu u rodziny lub w akademiku, odbywa się podział na kilkuosobowe grupy. Ich kameralny charakter pozwala na efektywne i przyjemne poznawanie języka. Zajęcia prowadzone są po hiszpańsku, tak zwaną metodą komunikatywną.

Połącz naukę z turystyką!

Lekcje w szkole językowej nie wypełniają całego czasu spędzonego w mieście pomarańczy. Podczas kursu znajdzie się chwila na zakupy w galerii, pójście do kawiarni czy restauracji oraz poznawanie lokalnych atrakcji. Nauczyciele służą pomocą i chętnie biorą udział w zajęciach pozalekcyjnych. Walencja zaskakuje różnorodnością, w której bezcenne zabytki sąsiadują z nowoczesnością, a przeszłość przenika teraźniejszość. Wśród licznych propozycji to zaledwie kilka atrakcji turystycznych, z których słynie Walencja.

Na szczycie miejsc godnych uwagi znajduje się położone nad wodą Miasto Sztuki i Nauki, które zaprojektował syn miasta, słynny architekt i inżynier budownictwa Santiago Calatrava. Kompleks składa się z sześciu futurystycznych stref i budynków. W „dzielnicy przyszłości” można wybrać się do planetarium, sali kinowej, największego w Europie oceanarium, muzeum nauki księcia Filipa czy pałacu sztuki Królowej Zofii na koncert, spektakl lub operę.

Numer dwa to zabytkowa starówka a zwłaszcza katedra, która też mieści się w centrum Walencji. Budowla powstała w XIII wieku, łączy w sobie styl romański, gotycki i neoklasycystyczny. Żaden miłośnik architektury, nie powinien być rozczarowany. Dla poszukiwaczy mocnych wrażeń i pięknych widoków, przeznaczona jest katedralna dzwonnica. Gdy uda się już pokonać 207 stopni i wspiąć na ponad 50-metrową wieżę Miguelete, można podziwiać wspaniałą panoramę Walencji. Katedra to także ważne miejsce kultu religijnego. W jej wnętrzu przechowywany jest Święty Graal – kielich, z którego Jezus Chrystus miał pić podczas Ostatniej Wieczerzy.

Charakterystycznym i godnym uwagi punktem Walencji jest ciągnący się przez blisko 7 kilometrów pas zieleni, który od ponad 50 lat przecina miasto na pół. Są to gigantyczne Ogrody Turii, które powstały poprzez zadrzewienie dawnego fragmentu koryta rzeki Turia. Kompleks zajmuje 110 ha terenów rekreacyjnych, które tętnią życiem od rana aż do nocy. Można tu pobiegać, wziąć udział w zajęciach jogi, spotkać się z uczestnikami kursu lub pojeździć na rowerze – wypożyczonym na miejscu.

Fani hiszpańskiej piłki nożnej, powinni koniecznie odwiedzić stadion „Nietoperzy”, czyli grającego w Primera Division Valencia Club de Futbol. W swojej historii Valencia CF sześć razy zdobywał tytuł mistrza Hiszpanii. Ma też na koncie siedem Pucharów Króla. Szczęśliwcy być może trafią akurat na domowy mecz ligowy! Drugim klubem piłkarskim z siedzibą w Walencji, który też gra w Primera Division jest Levante UD.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć, czyli zwyczaje Hiszpanów

Hiszpańska mentalność jest zbliżona do polskiej, choć z wyraźnym zastrzeżeniem, że Hiszpanie są jednak zdecydowanie bardziej wyluzowani, otwarci i spontaniczni. Często robią to, na co mają ochotę w danej chwili. Może to być taniec lub śpiew podczas rodzinnego obiadu w restauracji lub głośne komentarze zachwalające urodę kobiety idącej ulicą.

Kolejny zwyczaj, który może zaskakiwać to całowanie w oba policzki na powitanie. Na próżno spodziewać się tradycyjnego, polskiego uścisku dłoni. Domeną Hiszpanów nie jest także punktualność – za 15 a nawet 30 minut opóźnienia nikt się tutaj nie obraża.

Hiszpania jest krajem skuterów. Szacuje się, że posiada go co trzecia osoba w kraju. Sami Hiszpanie nie uchodzą za mistrzów kierownicy. Parkują gdzie się da, rzadko używają kierunkowskazów i nie przejmują się znakami drogowymi. Poruszając się po mieście warto mieć się na baczności.

Kurs językowy w Walencji to idealne połączenie wypoczynku i edukacji. Podczas pobytu Hiszpanię i język hiszpański można chłonąć i poznawać wszystkimi zmysłami – w trakcie nauki, zwiedzania, zabawy i codziennego przebywania z lokalną ludnością. Poza przyswojeniem języka obcego to także gwarancja niezapomnianych wrażeń z pobytu nad Morzem Śródziemnym i długiej listy przyjaciół poznanych podczas kursu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *