Wspomnienia sprzed 93 lat

W ubiegłą niedzielę odbył się Koncert Trzech Tenorów, śpiewaków solistów z czołowych polskich teatrów muzycznych : Krzysztofa Marciniaka, Pawła Skałuby i Adama Zdunikowskiego. Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej dyrygował Sławomir Chrzanowski – dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Zabrzańskiej. Uroczystość poświęcona była rocznicy powrotu Bydgoszczy do macierzy.


Były to „dni niebywałej radości z powrotu miasta nad Brdą i Pomorza do Polski Odrodzonej…” – pisze dr Janusz Kutta, historyk, profesor Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy. „Oto 19 stycznia 1920 r. nastąpiło uroczyste przejęcie Bydgoszczy z rąk niemieckich przez przedstawicieli władz polskich i polskich bydgoszczan…Obwieszczono wtedy, że komisarycznym prezydentem miasta będzie wspomniany adwokat Jan Maciaszek. Jemu też ustępujący niemiecki burmistrz Hugo Wolf wręczył na atłasowej poduszce klucz jako symbol oddania Bydgoszczy władzom polskim. Dopełnieniem tej uroczystości było wkroczenie 20 stycznia w południe oddziałów Wojska Polskiego do miasta: baonu saperów, pół szwadronu „białych ułanów” i żołnierzy 6 Pułku Strzelców Wielkopolskich z majorem Bernardem Śliwińskim na czele. Uroczystość zakończyła defilada wojskowa i manifestacja polskich bydgoszczan. …Bydgoszcz znów była miastem polskim” – wspomina profesor.

Inicjatorem koncertu był Pan Prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski, który zwrócił się do gości na łamach programu artystycznego: „Przeżywanie artystycznej uczty pomoże nam lepiej i pełniej świętować chwałę polskiego oręża, roztropność przywódców i bohaterstwo cywilnej ludności, dzięki którym Bydgoszcz powróciła w krąg kultury polskiej i pod opiekę państwa polskiego”.

Koncert Trzech Tenorów to projekt, który narodził się w 1992 roku- przypomniał dyrygent, Sławomir Chrzanowski. Jego formuła została zachowana na wzór największych tenorów przełomu wieku XX i XXI (Pavarottiego, Carrerasa, Domingo). Niedzielny koncert rozpoczął się słynną uwerturą do opery „Carmen”, dalej można było usłyszeć m.in. słynną arię Stefana z opery „Straszny dwór”, pieśni „Ninon”, „Brunetki, blondynki”, czy wiązankę pieśni neapolitańskich w opr. W. Świderskiego. Po przerwie rozbrzmiały kuplety Barinkaya z operetki „Baron cygański”, jednak prawdziwe poruszenie wśród publiczności spowodowała wiązanka pieśni latynoskich w opr. W. Świderskiego.

Przybyli goście mogli też zobaczyć wystawę fotograficzną „Przybyli ułani pod okienka, okna i witryny 20 stycznia 1920 r. w Bydgoszczy” – z okazji 93. rocznicy powrotu Bydgoszczy do macierzy. Fotografie należące do zbioru bydgoskiego antykwariusza Krzysztofa Mrozowskiego przedstawiały ten szczególny dzień, w którym w samo południe oddziały Wojska Polskiego wkroczyły do miasta. Pozwoliły one wyobrazić sobie wojskową defiladę w tamtym dniu, manifestacje polskich bydgoszczan oraz udekorowane biało-czerwonymi chorągwiami ulice naszego miasta.

Niewątpliwej zarówno koncert jak i towarzysząca jemu wystawa niezmiennie zachwycała, a niektórych nawet wzruszyła.

Koncert został zorganizowany we współpracy z Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy Mieszkańcy Bydgoszczy mięli możliwość bezpłatnie wziąć udział w koncercie, niestety jednak nie wszystkich zainteresowanych pomieściła sala Filharmonii Pomorskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *