Z Bydgoszczy do Wiednia

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej wystąpi już 2 lutego w gmachu Musikverein w Wiedniu. Koncert, który odbył się w ubiegły piątek poprzedził to nadchodzące historyczne wydarzenie w naszych dziejach. Bydgoscy Filharmonicy udają się z nim do Wiednia na zaproszenie organizatorów cyklu „Muzyka mistrzów.”

Aż trudno uwierzyć, że bydgoscy muzycy będą mięli okazje występować w jednej z najwspanialszych sal koncertowych na świecie, Złotej Sali. Właśnie z tego miejsca corocznie transmitowany jest przez telewizję na cały świat koncert noworoczny Filharmoników Wiedeńskich.

Gmach Wiener Musikverein otwarty został 6 stycznia 1870 r. Jego perełką jest słynna Złota Sala, w której na każdym koncercie zasiada 1744 melomanów a miejsc stojących zapewnia ponad 300. To kolejne prestiżowe, po Berlinie, Kopenhadze, Korei Południowej, miejsce w którym wystąpi nasza orkiestra.

Przed koncertem konferansjer odczytał słowa Pana Piotra Całbeckiego- Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego: „ Szanowni Państwo z przyjemnością zapraszam na koncert, który Filharmonicy Bydgoscy powtórzą za kilka dni w jednej z najwspanialszych sal koncertowych świata. Będzie to występ Filharmonii Pomorskiej w tym prestiżowym miejscu przed wymagającą austryiacką i międzynarodową publicznością. Jestem dumny mogąc zapowiedzieć tak ważne dla nas wszystkich wydarzenie. Zaproszenie do Wiednia jest godne polskiej orkiestry słynącej z wysokiego poziomu wykonawczego naszych muzyków oraz renomy jaką Filharmonia Pomorska cieszy się na europejskim rynku muzycznym. Dziękując Filharmonii Pomorskiej za wzruszenia jakich możemy za jej sprawą doświadczać słuchając muzyki z najwyższej półki chciałbym wyrazić przekonanie, że zespół znakomicie wywiązuje się z obowiązku kulturalnego reprezentowania regionu”.

Toczyły się negocjacje dotyczące repertuaru Bydgoskich Filharmoników. Zależało im bowiem żeby znalazły się w nim polskie utwory. Organizatorzy zaakceptowali tylko uwerturę do opery „Halka” Moniuszki. Został także wybrany, co nie stanowi zaskoczenia, Beethoven – II Koncert fortepianowy B-dur. Po przerwie bydgoscy muzycy w miniony piątek wykonali wspaniałe dzieło Szeherezada, którego autorem jest rosyjski kompozytor NikołajRimski-Korsakow. Na taki sam repertuar liczyć można podczas koncertu w Wiedniu. A dyrygował orkiestrą i pokierują nią także na wyjeździe, Tadeusz Wojciechowski.

Rola solistki została przyznana chińskiej pianistce- Yang Jiang, która urodziła się w Pekinie. Już w trakcie studiów zdobywała liczne nagrody, z powodzeniem brała udział w międzynarodowych konkursach pianistycznych, koncertowała w Europie i w Azji oraz brała udziałw różnych festiwalach muzycznych. Artystka nagrywa również na płyty CD.

Pan Marszałek i Samorząd naszego województwa znacząco wsparli finansowo ten wyjazd. Podziękowania popłynęły także do Prezydenta Bydgoszczy- Pana Rafała Bruskiego za przeznaczenie dla orkiestry środków finansowych na ten prestiżowy koncert.

Z pewnością muzycy w godny sposób zaprezentują nasz region i nasze miasto. A my życzymy im powodzenia, a naszym Czytelnikom obiecujemy sprawozdanie z tego historycznego wyjazdu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *