Odkryj najpiękniejsze zakątki Dolnego Śląska

Dolny Śląsk to kraina pełna zamków i pałaców, ale i malowniczych miasteczek, na ryneczkach których aż chce się przysiąść i przenieść do czasów minionych. Urokliwe Góry Stołowe, wprost stworzone do pieszych wędrówek, pozwalają choć na chwilę zapomnieć o powtarzalnej codzienności. Wrocław, stolica Dolnego Śląska, stwarza okazję do zachwytu nad wspaniałą architekturą gotyku, odpoczynku w licznych parkach i zaznania miejskich aktywności.

dolny-slask, wakacje-slask, atrakcje-slask

Kraina wygasłych wulkanów

Polska ma swoje własne wulkany – znajdują się w Górach Kaczawskich i na Pogórzu Kaczawskim. Dawniej region ten cechował się sporą aktywnością wulkaniczną, a pyły i gazy z jego głębi unosiły się w powietrzu i na ziemi. W okolicy znaleźć można też „śląską Fudżijamę”, jak określa się Ostrzycę Proboszczowicką. To najbardziej rozpoznawalny wygasły wulkan o wysokości 501 metrów.

Świdnica

Świdnica to jedno z piękniejszych miast na turystycznej mapie Dolnego Śląska. Pełne wyjątkowych zabytków, takich jak Kościół Pokoju pw. Trójcy Świętej z XVII wieku czy katedra św. Stanisława i św. Wacława oraz miejski ratusz z wieżą ratuszową. Na tę ostatnią można wejść od wtorku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 18.00. Koszt biletu normalnego to jedyne 2 zł – a widok bezcenny. Na uwagę zasługują tu również kamienice, zwłaszcza „Pod Złotą Koroną”, „Pod Złotym Okrętem” czy dom „Pod Złotym Chłopkiem”. Spore wrażenie robi też Pałac Hochbergów. Będąc w Świdnicy, zajrzyjcie też do Muzeum Dawnego Kupiectwa z makietą dawnego miasta.

Zamek Książ w Wałbrzychu

To jeden z tych przykładów architektury, która odpowiednio zaadaptowana i zarządzana potrafi także dziś przyciągać turystów i wciąż tętnić życiem. Zamek Książ w Wałbrzychu to jedno z najwspanialszych dziedzictw kultury tego regionu. Warto wybrać się na nocne zwiedzanie, aby poznać splendor dawnej rezydencji, historię wnętrz, ich wystroju i stylów. Bilet normalny kosztuje 49 złotych, ulgowy 45 złotych.

Muzeum Porcelany w Wałbrzychu

Wspaniałe miejsce dla wszystkich małych i dużych dziewczynek – choć nie tylko. Obiekt podzielono na działy, w których można podziwiać egzemplarze porcelany użytkowej, dekoracyjnej, ceramiki artystycznej i unikatowej. Znajdują się tu zbiory biskwitów, fajansu, kamionki, majoliki i terakoty. W skład dziedzictwa wchodzą wyroby pochodzące z fabryk Dolnego Śląska, ale też Niemiec, Austrii, Czech, Rosji, Danii czy Holandii. Bilet normalny to koszt 17 złotych, ulgowy 12 złotych.

Zamek Czocha

Będąc na Dolnym Śląsku, koniecznie zajrzyjcie do gabinetu osobliwości w Zamku Czocha.  Pomieszczenia stylizowane na dawne Kunstkamery pełne są ciekawostek i zaskakujących eksponatów. Prastary zamek dostarcza jedynych w swoim rodzaju doświadczeń. Wspaniałe miejsce na dłuższy pobyt – zwłaszcza że na miejscu prężnie funkcjonuje hotel.

Polska kopalnia złota

Kopalnia złota w Złotym Stoku to gratka dla tych, którzy uwielbiają schodzić do podziemi. Przed Wami fascynujące zwiedzanie Sztolni Gertrudy, Chodnika Śmierci i Sztolni Czarnej. W tej ostatniej dodatkową niespodzianką jest podziemny wodospad – unikat na skalę krajową. Podziemny Pomarańczowy Tramwaj zabierze Was w drogę powrotną na powierzchnię. A gdy przygód wciąż Wam mało, wybierzcie się na podziemny spływ łodzią.

Park Narodowy Gór Stołowych

Istnieje od 1993 roku, obejmując swym zasięgiem Sudety Środkowe i północno-zachodnią Ziemię Kłodzką. Niezwykle malowniczy rejon cechuje unikalna rzeźba, urozmaicona labiryntami i blokowiskami skalnymi. To naturalny teren występowania borsuków, ryjówek, gronostajów, wiewiórek, kun i lisów. Warto przejść szlakiem wzdłuż Szczelińca Wielkiego i Błędnych Skał, aby podziwiać wspaniałe krajobrazy mijane po drodze.

Wrocław

Stolica województwa dolnośląskiego to miejsce, w którym na każdym kroku napotkacie architektoniczne perełki. Będąc w tym mieście, musicie odwiedzić Nadodrze – starą dzielnicę Wrocławia, pełną małych parków, kamieniczek i artystycznych murali. Wspaniale prezentuje się też Ostrów Tumski – najstarsza część miasta. To właśnie tu Wrocław miał swoje początki. W tutejszej katedrze znajduje się jeden z dwóch najwyższych widoków miasta. Warta odwiedzenia jest też Hala Targowa, zbudowana na początku XX wieku w miejscu, gdzie przed laty znajdował się Arsenał Miejski. Punktem obowiązkowym jest Ossolineum wraz ze wspaniałym parkiem, studnią i ogrodem. Wspaniałym obiektem jest też Uniwersytet Wrocławski z barokową Aulą Leopoldina. Wieża Matematyczna pozwala zachwycić się widokiem na Odrę i mosty. Rynek we Wrocławiu to miejsce idealne na dłuższy odpoczynek i postój na coś pysznego. Po przerwie czeka na Was Galeria Neonów przy ul. Ruskiej – koniecznie odwiedźcie ją wieczorem. Warty zwiedzenia jest też Stary Cmentarz Żydowski, pełen misternie zdobionych nagrobków. Do Wrocławia warto zajrzeć też po to, aby zobaczyć Halę Stulecia w Parku Szczytnickim. To jeden z największych terenów zielonych miasta z okazałą fontanną i Pergolą. Będąc tu, zajrzyjcie do Ogrodu Japońskiego i znajdującego się nieopodal zoo – na pewno nie pożałujecie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *