Komu opłaca się ogrzewanie ekologicznym materiałem?

Systematycznie rośnie popularność odnawialnych źródeł energii. Eksperci często zaliczają do nich między innymi biomasę, z której uzyskuje się np. opał, spełniający wysokie standardy ochrony środowiska. Alternatywne rozwiązania w tym zakresie mogą przynosić zarazem wymierne oszczędności.

Oprócz farm wiatrowych, produkujących energię elektryczną, ekologia wkroczyła również do sektora grzewczego. Jednym z najpopularniejszych materiałów, opartych na naturalnych surowcach (w tym wypadku drzewnych trocinach), stał się pellet. Zwłaszcza wykorzystując go do celów przemysłowych – choćby do pieców piekarniczych czy ogrzewania zakładów – można w skali roku osiągnąć oszczędności rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych (w porównaniu z gazem i olejem opałowym). Inwestycja w nowy palnik lub całą instalację stanowi niebagatelny koszt. Warto jednak starać się o dofinansowanie ze środków unijnych na modernizację kotłowni.

Właśnie dlatego większość urządzeń do spalania biomasy posiada na polskim rynku dużą moc (nawet powyżej 1 MW). Pojawiają się co prawda systemy konstruowane z myślą o ogrzewaniu domów jednorodzinnych, jednak cieszą się one na razie średnim zainteresowaniem. Wynika to z długiego okresu oczekiwania na zwrot inwestycji w przypadku pojedynczych posesji. Wynosi on nawet kilka lat. Z kolei w piekarni czy obiekcie wielkopowierzchniowym już po kilku miesiącach można liczyć na wymierne zyski. Osoby fizyczne nie mają większych szans na pozyskanie dotacji. Jednak nawet klienci detaliczni coraz chętniej zwracają uwagę na rozwiązania ekologiczne.

Aby przejść na ogrzewanie pelletem wystarczy zazwyczaj jedynie wymiana eksploatowanego dotychczas palnika. Nie ma potrzeby modernizacji całej instalacji – w tym kotła: węglowego, na gaz, lub wykorzystującego wciąż bardzo popularny olej opałowy. Montaż urządzenia nie jest zbyt kłopotliwy. Najważniejsze, aby wygospodarować kilka metrów kwadratowych na podajnik suchego paliwa oraz składowanie worków z pelletem. Obsługa nowoczesnych systemów jest coraz bardziej intuicyjna, zautomatyzowana, a nawet realizowana zdalnie (np. za pomocą telefonu komórkowego).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *