Bydgoszcz zachęca do zbierania deszczówki. Ale właściwie – po co?

Bydgoszcz jest częścią międzynarodowego projektu o nazwie „City Water Circles”. Ma on na celu promowanie wykorzystania lokalnych zasobów wodnych w celu zmniejszenia zużycia wody. Uczestniczą w nim partnerzy z sześciu krajów, a jedną z misji tego przedsięwzięcia jest stworzenie bazy wiedzy na temat gospodarki wodnej w obiegu miejskim. No dobrze, ale co to oznacza i z czym to się wszystko wiąże?

Najważniejszą sprawą dla mieszkańców zdaje się być to, iż Bydgoszcz coraz częściej będzie próbowała przekazać im, jak mogą wpłynąć – nie tylko na dobrobyt swoich lokalnych środowisk, ale też na dobrobyt środowiska globalnego.

Co to za projekt?

City Water Circles” to pierwszy międzynarodowy projekt miasta o tematyce związanej z wykorzystaniem wody; jakiś czas temu mogliśmy zauważyć już pierwsze jego efekty. Na oficjalnej stronie Bydgoszczy pojawił się wpis, który edukuje o zaletach deszczówki. I słusznie, ponieważ jak się okazuje, zbieranie jej może okazać się bardzo przydatne. To w końcu nieodpłatne źródło wody, której z dnia na dzień mamy coraz mniej.

Dzięki deszczówce możemy żyć bardziej ekologicznie. Nie chodzi tu już tylko i wyłącznie o oszczędność, ale też o społeczną odpowiedzialność. Zbieranie wody deszczowej zmniejsza przecież zapotrzebowanie na wodę dostarczaną przez wodociągi. Dodatkowo dzięki temu zaopatrzymy się w zapasowe źródło, którego raczej nam nie zabraknie.

Po co nam ta deszczówka?

Zbieranie deszczówki powoduje, że dołączamy do naturalnego obiegu wody w przyrodzie. Możemy to zrobić w dość prosty sposób, czyli budując ogrody deszczowe. Ten pomaga zapobiec obniżaniu się poziomu wód gruntowych i lokalnym podtopieniom. Miejskie Wodociągi i Kanalizacja postanowiły ułatwić Bydgoszczanom to zadanie i stworzyły darmowy kalkulator, dzięki któremu możemy obliczyć optymalną wielkość zbiornika retencyjnego. Większa niż sugerowana przez to urządzenie może wiązać się z większymi kosztami.

Dlaczego warto wypełniać przydomowe kontenery deszczówką? Korzyści z tego dość prostego procesu jest naprawdę wiele. Podstawową zaletą jest to, że wyposażamy się w darmowe źródło względnie czystej wody. Gromadząc deszczówkę mamy więc większą kontrolę nad swoim zaopatrzeniem w wodę. Woda opadowa jest w 100 procentach przyjazna dla środowiska i jest przyjazna dla roślin, ponieważ nie zawiera chloru. Zbieranie deszczówki zapewnia też mniejszy odpływ wody z gospodarstw domowych.

A po co nam ta deszczówka? Gdzie znajdzie swoje zastosowanie? Z jej użyciem możemy podlewać rośliny lub myć narzędzia, rower, samochód, okna… Możliwości jest naprawdę wiele. Po przefiltrowaniu zdatna jest do picia. Przyda się do spłukiwania toalet, a nawet do napełniania basenów. Zastosowań tej wody jest mnóstwo, a to wszystko spada nam z nieba!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *