Stowarzyszenie MODrzew inwentaryzuje drzewa z pomocą mieszkańców

Inicjatywy obywatelskie potrafią zdziałać cuda. Niekiedy mniejsze, innym razem – na większą skalę, ale zazwyczaj dowodzą jednego: że warto jest gromadzić się i wspólnie pracować nad otaczającą nas rzeczywistością. Takich inicjatyw nie brakuje także i w Bydgoszczy. To tutaj przecież narodziło się Stowarzyszenie na rzecz Integracji Społecznej „Modrzew”, które stworzyło nieprzeciętny projekt. Mowa tutaj o działaniu pod nazwą MODrzew, czyli Monitoring Obywatelski Drzew. Cel jest dość jasno sprecyzowany – ochrona i kontroling miejskiego drzewostanu.

– Chcemy doprowadzić do takiej sytuacji, aby osoby decydujące o wycinkach miały obowiązek rzeczywistych konsultacji społecznych przed podjęciem decyzji o usunięciu drzew. Ostatnie przykłady wycinek w całej Polsce zmobilizowały nas do działania. Działania w dobrej sprawie dla nas wszystkich i przede wszystkim dla tych, którzy przyjdą po nas – możemy przeczytać na stronie projektu obywatelskiego. Na czym on polega?

MODrzew daje nam szansę przyczynić się dla środowiska

MODrzew to grupa osób z Bydgoszczy, która działa na rzecz przyrody w mieście. Bada, edukuje oraz obserwuje otaczającą nas faunę i to, jak jest przez nas traktowana. Ale społecznicy MODrzewia nie są w tym sami. W całej akcji pomaga im aplikacja i rzesze chętnych, którzy pomagają im w całym przedsięwzięciu. Przedsięwzięciu o bardzo dużej skali, ponieważ chodzi o inwentaryzację drzew w Bydgoszczy. MODrzew tworzy bazę drzewostanów i określa ilość gatunków na terenie miasta. I to my, użytkownicy aplikacji, możemy przyczynić się do tego działania. Dzięki programowi możemy zgłaszać chore oraz uszkodzone drzewa oraz przyczynić się do tworzenia szczegółowej mapy. To naprawdę niesamowita sprawa i dość nietuzinkowe podejście do problemu, ponieważ społecznicy dają nam wszystkim szansę, by im pomóc przy minimalnym wysiłku.

Na ten moment w bazie MODrzewia znajdują się prawie trzy tysiące drzew. Te składają się na około sto pięćdziesiąt gatunków. Mapa, którą można zobaczyć pod adresem drzewa.bydgoszcz.pl, rozciąga się aż na 1721 ulice i miejsca, gdzie wskazane są dane rośliny. A w całym przedsięwzięciu udział bierze trzydziestu wolontariuszy i masa ochotników, którzy korzystają ze wspomnianej już wcześniej aplikacji. Stowarzyszenie jest bardzo aktywne także i w mediach społecznościowych, gdzie porusza ważne kwestie. Śledząc socjale MODrzewia, możemy dowiedzieć się o planowanych wycinkach drzew, inicjatywach związanych z ochroną zagrożonych gatunków i wiele więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *