Dlaczego Rosjanie wieszają dywany na ścianach?

Czy zdarzyło Ci się natrafić w Internecie na zdjęcia, budzące jednocześnie zainteresowanie, zaskoczenie i rozbawienie? Zapewne tak. Jednym z takich przykładów mogą być na przykład fotografie, na których ściany w domach lub mieszkaniach zdobią… dywany! Najczęściej tego typu dekoracje można zobaczyć na zdjęciach wykonanych i opublikowanych przez naszych wschodnich sąsiadów. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego Rosjanie wieszają dywany na ścianach, to w tym artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Dlaczego Rosjanie wieszają dywany na ścianach

Dlaczego Rosjanie wieszają dywany na ścianach?

Dywan na ścianie wydaje się sprawą zupełnie nieoczywistą – wszak tego typu dekoracje zwyczajowo umieszcza się na podłodze. Dywan rozwieszony na ścianie budzi zatem rozbawienie i zainteresowanie, choć, jak zaraz wytłumaczymy, takie rozwiązanie ma wiele praktycznych zalet, które już dawno podbiły serca naszych sąsiadów ze wschodu.

Przyjmuje się, że moda na dywany na ścianach w rosyjskich wnętrzach pojawiła się wraz z postępem cywilizacyjnym. Gdy w latach 60 XX wieku duża liczba ludności wiejskiej zaczęła przenosić się do miast, dywany rozgościły się na ścianach mieszkań. Jaka była tego przyczyna?

Nowo wybudowane mieszkania były dość chłodne i nie zapewniały mieszkańcom komfortu akustycznego. Cienkie ściany sprawiały, że w pomieszczeniach było zimno i głośno. Z pomocą w poprawie opisanej sytuacji przyszły właśnie dywany. Zaczęto wieszać je na ścianach, aby wnętrza wygłuszyć oraz poprawić ich termoizolację.

Czy powyższe wyjaśnienie w pełni odpowiada na pytanie, dlaczego Rosjanie wieszają dywany na ścianach? Niezupełnie. Jest ono zgodne z prawdą, ale powodów, dla których dywany rozgościły się na ścianach w Rosji, jest więcej.

Dlaczego Rosjanie wieszają dywany na ścianach

Inwestycja w ścienny dywan

Dywan na ścianie w formie inwestycji? Tak! Kilkadziesiąt lat temu porządny i ładny dywan stanowił o zamożności niejednej rosyjskiej rodziny. Z uwagi na jego wysoką cenę, rzadko kładziono go na podłodze, bo tam szybciej uległby zniszczeniu, co obniżyłoby status jego właścicieli. Aby jednak podkreślić fakt posiadania dywanu, często decydowano się powiesić go na ścianie. Wyeksponowany w ten sposób dywan cieszył oczy domowników, budził zazdrość gości oraz podkreślał zamożność rodziny.

Innym powodem, dla którego w Rosji wieszano dywany na ścianach, były walory estetycznego tego rozwiązania. Dywan na ścianie traktowano jako atrakcyjną ozdobę. Z braku możliwości udekorowania mieszkania innymi drobiazgami, stawiano na przedmioty łatwiej dostępne, w tym na dywany. Wszak trudno zaprzeczyć, że dywan na ścianie bardziej zwraca uwagę niż ten sam dywan rozłożony na podłodze.

Polski akcent – arrasy i gobeliny

Tradycja ozdabiania ścian dywanami nie należy tylko do Rosjan. W Polsce także hołdowano tej modzie, choć dziś mało kto o tym pamięta. Polskie dywany naścienne były nazywane arrasami lub gobelinami i różniły się od dywanów przeznaczonych do położenia na podłogę, choć z pewnością nadal nimi pozostawały.

Najbardziej znany zbiór dywanów naściennych w Polsce to Arrasy Wawelskie, które do kraju sprowadził król Zygmunt August. Arrasy te były delikatniejsze, cieńsze i bardziej wykwintne niż dywany podłogowe. Arrasy przedstawiały różne sceny np. krajobrazy, zwierzęta, wydarzenia inspirowane Biblią. Stworzono je, by ozdabiały ściany, cieszyły oczy oraz edukowały.

Dlaczego Rosjanie wieszają dywany na ścianach

Czy moda na wieszanie dywanów na ścianach ma szansę powrócić? Wydaje się, że w wersji rosyjskiej raczej nie. Estetyka takich rozwiązań byłaby dość dyskusyjna, a walory praktyczne nieaktualne – wszak współcześnie znamy inne metody na wygłuszenie czy ocieplenie mieszkania.

Warto jednak zauważyć, że sama inspiracja, by ściany dekorować tkaninami, odpowiada aktualnym trendom wnętrzarskim. Tkaniny można wykorzystać w pomieszczeniach na wiele kreatywnych sposobów. Wydaje się zatem, że ozdobienie nimi ścian także jest możliwe. Czy zatem można przypuszczać, że moda na arrasy i gobeliny powróci? To prawdopodobne, choć na pewno będą one prezentowały się zupełnie inaczej niż dzieła zgromadzone na Wawelu.

**************************

Więcej porad, wskazówek i inspiracji w temacie dywanów udostępniamy na naszej stronie

www.living-home.eu

Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *