Jak uczynić budynek przyjaznym dla niepełnosprawnych?

Budynek przyjazny dla niepełnosprawnych wymaga zmian, sprawiających że osoby na wózkach inwalidzkich i nie tylko, zyskają większy komfort przemieszczania się. Przyjrzyjmy się dostępnym rozwiązaniom i ich znaczeniu dla wszystkich tych, którzy zmagają się z dysfunkcjami, a jednocześnie walczą o to, by pozostać samodzielnymi.

Audyt budynku

Przystosowywanie budynku do wymagań osób o specjalnych potrzebach należy rozpocząć od weryfikacji tego, gdzie niezbędne są udogodnienia, a także tego jakie rozwiązania będą najlepsze. Projektowanie przestrzeni publicznych i mieszkalnych trzeba doskonale przemyśleć, aby całość stanowiła spójną kompozycję. Warto wesprzeć się poradą specjalistów, którzy wiedzą jak rozwiązywać określone problemy, a także mogą doradzić, które opcje będą najbardziej przystępne.

Przystosowanie budynku

Budynek musi być przystosowany dla inwalidów nie tylko pod kątem podjazdów, ale także jego ogólnej dostępności. Dlatego odpowiedniego zagospodarowania wymagają również:

•  windy,
•  toalety,
•  miejsca parkingowe – na parkingu naziemnym, jak i podziemnym,
•  plany ewakuacyjne w nagłych wypadkach,
•  klatki schodowe.

Nie należy zapominać też o przebudowie niektórych drzwi, a także o właściwym zaprojektowaniu oznaczeń ścieżek i udogodnień dla niepełnosprawnych.

Elementy, które wspierają przystosowanie budynków dla specjalnych potrzeb

Nachylone stoki wymagają zastosowania ramp, a windy muszą być wystarczająco szerokie i odpowiadające specyfice wózków inwalidzkich. Przydatne będą nie tylko pochylnie, ale także podnośniki czy platformy. Korytarze powinny być przestrzenne i wolne od zbędnych urządzeń czy mebli. Dużym wsparciem w przemieszczaniu się są także drzwi automatyczne.

Właściwe oznaczenie budynków, to klucz do sprawnego poruszania się po nich. Pomieszczenia recepcyjne czy poczekalnie warto projektować tak, aby były przede wszystkim komfortowe. Istotne jest zadbanie o stosowną ilość krzeseł, łatwy dostęp do toalety czy dyspozytor z wodą pitną.

Projektowanie wnętrz

Nie małe znaczenie w tworzeniu pomieszczeń dla osób niepełnosprawnych ma także właściwe oświetlenie. Nie należy tworzyć zbyt dużego zróżnicowania poziomów światła, a żarówki nie powinny występować w nazbyt jasnych, ani ciemnych wariantach. Dobrze jest unikać również błyszczących powierzchni, których odbicia mogą zmniejszać komfort osób na wózkach inwalidzkich.

Platformy dla inwalidów stanowią prosty sposób na przystosowanie budynków wielopiętrowych i nie wyposażonych w windę. Te i inne rozwiązania dla niepełnosprawnych znajdziesz u producenta i serwisanta urządzeń do transportu pionowego – firmy  Elwind.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *