Idzie jesień! Poznaj właściwości prozdrowotne miodu i włącz go do codziennej diety

Miód od wieków był stosowany jako dodatek do produktów spożywczych. Dziś, w czasach powrotu do tego, co naturalne, staje się wspaniałym elementem diety. Zobacz, jakie właściwości prozdrowotne wiążą się z jego stosowaniem.

wlasciwosci-miod, rodzaje-miodu, miod-dieta

Poznaj najpopularniejsze rodzaje miodu i ich właściwości

Każdy rodzaj miodu ma właściwości przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne, choć poszczególne rodzaje mogą charakteryzować się odmiennym smakiem i dodatkowymi aspektami zdrowotnymi. Wśród najpopularniejszych gatunków znajduje się miód:

  • rzepakowy – łagodzi dolegliwości wątrobowe;
  • akacjowy – miód łagodny i łatwo dostępny;
  • lipowy,
  • wielokwiatowy,
  • gryczany – polecany w stanach ogólnego osłabienia i problemów z koncentracją; ma bardzo silne właściwości przeciwbakteryjne;
  • wrzosowy – stosunkowo rzadko występujący i dość ciemny;
  • nawłociowy –  zbierany jesienią, podczas ostatniego miodobrania; idealny na układ krążenia i problemy z sercem oraz na problemy układu moczowego; swoimi właściwościami podobny jest do miodu manuka.

Rozpoznawanie rodzaju miodu ma sens tylko wtedy, gdy mamy pewność, że jest on całkowicie naturalny. Ten sklepowy często nie zawiera informacji odnośnie tego, w jakich rejonach był zbierany. Jeżeli produkt na etykiecie zawiera następującą informację „mieszanka miodów pochodzi z Unii Europejskiej lub spoza Unii Europejskiej”, lepiej odłożyć go na półkę. Ten naturalny produkt lepiej kupować w pasiekach i sklepach z produktami pszczelarskimi, aby mieć pewność co do jego pochodzenia i jakości. Jeśli wybieramy do tego celu zwykły supermarket upewnijmy się, że producent podał na etykiecie konkretny region pochodzenia miodu.

Miód typu krupiec, czyli jaki?

Naturalny miód z czasem ulega krystalizacji (fachowo mówiąc, jest to proces krupienia, stąd określenie tego miodu jako krupca). Właściwości antybiotyczne miodu rozcieńczonego są zdecydowanie większe niż tego w formie nierozcieńczonej. Mając w domu krupiec, można rozpuścić go w niewielkiej ilości wody.

Pyłek pszczeli – czym jest i do czego służy?

Wielu określa go jako bombę witaminową. To doskonały suplement diety, zawierający aż 40 różnych witamin. Przy dodawaniu pyłku do herbaty warto pamiętać, aby miała ona nie więcej niż 40 stopni – w przeciwnym wypadku utraci się jego właściwości odżywcze.

Miód – substancja o działaniu bakteriobójczym

Miód to naturalna substancja o działaniu antybiotycznym. Wykazuje działanie bakteriobójcze. Nie powoduje powstawania oporności wśród bakterii. 70% miodu stanowią cukry proste. Kolejnym składnikiem jest woda i białko (około 3%, głównie inwertaza, laktaza, oksydaza glukozy oraz ospataza). W miodzie znajdują się też kwasy organiczne (masłowy, octowy), ale też potas, fosfor, kobalt, miedź oraz witamina C, biotyna i witaminy z grupy B. Substancje te mają bardzo pozytywny wpływ na organizm. Miód stosuje się w przypadku różnego typu chorób, między innymi przeziębienia i procesów zapalnych jamy ustnej.

Jakie jeszcze właściwości ma miód?

Ta cudowna substancja naturalnego pochodzenia:

  • przyspiesza gojenie ran (ma właściwości antyseptyczne),
  • koi nerwy,
  • ogranicza problem powstawania bliznowców,
  • wspomaga leczenie wrzodów żołądka,
  • obniża ciśnienie krwi,
  • wspiera chorą wątrobę,
  • konserwuje implanty okulistyczne.

Należy pamiętać, że miód powinno spożywać się w ilości około 2 łyżek dziennie. Jest zdrowy, choć dość kaloryczny, zawiera też sporo cukru, dlatego nie warto przesadzać z jego ilością.

Miód zapobiega próchnicy, depresji oraz wspiera mięsień sercowy

Wzrost paciorkowców, będący przyczyną próchnicy, zabijany jest przez nadtlenek wodoru obecny w miodzie. Nieduża zawartość sacharozy sprawia, że drobnoustrój ten nie wytworzy też nalotu nazębnego, będącego przyczyną rozwoju próchnicy. Miód to również dobry wybór w przypadku osób chorych na serce. Zawartość potasu oraz acetylocholiny świetnie wpływa na kondycję mięśnia sercowego. Zgodnie z badaniami naukowymi, miód jest zalecany także w przypadku osób cierpiących na depresję. Jego jedzenie może być formą autoterapii poprzez zażywanie naturalnego antydepresanta. Co ważne, miód pomaga też sobie radzić z przewlekłym stresem. Pozwala na wyrzut endorfin, które poprawiają nastrój. Miód w zwiększa też  poziom serotoniny w mózgu, odprężając i pomagając zasnąć.

Miód – naturalne wsparcie dla urody

Co ciekawe, miód to również wsparcie dla urody – wspaniale działa na skórę, czyniąc ją bardziej elastyczną, jasną i nawilżoną. Podobno stosowała go sama Kleopatra. Produkt ten zmniejsza stany zapalne, złuszcza martwy naskórek i zapobiega powstawaniu zmarszczek. Madame de Pompadour używała miodu do pielęgnacji ciała. Niegdyś Japonki i Chinki często stosowały go w formie kremu do rąk. Także dziś produkt ten stosowany jest w celu odżywienia skóry. Wystarczy dwie łyżki miodu ogrzanego w dłoni nanieść na uprzednio oczyszczoną cerę, rozsmarować i zmyć ciepłą wodą (po kilku minutach). Skóra na pewno będzie nam wdzięczna, odpłacając się pięknym i młodym wyglądem. Aby uzyskać dodatkowy efekt peelingujący, do miodu można dodać szczyptę cynamonu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *