Zabytki jak nowe!

Rewitalizacja obiektów zabytkowych wymaga wiele zaangażowania i środków finansowych, jednak efektem tych działań jest wzrost atrakcyjności miasta. Jakie miejsca zostaną odnowione w najbliższym czasie?

Katedra przegląda się w lustrze wody

Katedra św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy zyskała środki finansowe od ratusza i premiera (przyznane z rezerwy budżetowej), które zostaną przeznaczone na dokończenie remontu ołtarza. Kwota 1,3 miliona złotych będzie przekazana Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków. Gotycka świątynia z XV wieku jest jednym z najcenniejszych tego typu obiektów w mieście, a położenie nad rzeką dodaje mu urokliwego charakteru.

Młyny mielą powoli, ale skutecznie

Młyn Rothera będzie odnawiany do 2020 roku. Inwestycja pochłonie 92 miliony złotych, a remont obejmie młyn, łazienki i spichrze: mączny i zbożowy. W tym ostatnim, dzięki dofinansowaniu unijnemu, powstanie Park Kultury. Planuje się stworzenie tarasu widokowego oraz zaplecza usługowego dla tramwaju wodnego.

Kwatery w zaświatach

Na cmentarzu przy ulicy Zaświat znajdują się groby ewangelików, które są w opłakanym stanie. Konserwator Zabytków planuje odnowienie nagrobków. W latach 50-tych nekropolia istniała na terenie dzisiejszego parku Witosa, gdzie pozostała duża część szczątków. Mówi się o konieczności upamiętnienia tych zmarłych poprzez przybliżenie historii tego miejsca mieszkańcom Bydgoszczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *